تاریخ: دوشنبه 29 شهريور 1395 - 22:00
اخبار و رویداد شناسه خبر: ۱۶۵
آینه شمعدون دلم منتظر بله توست

آینه شمعدون دلم منتظر بله توست

۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - توسط مدیر در اخبار روزمره  ۰ نظر

در حالی که برخی از جوانان زندگی خود را برپایه مهریه های عجیب و سنگین استوار می کنند و جشن های ازدواج پرهزینه و جهیزیه های هزار رنگ را سرمایه زندگی آینده خود می دانند تعدادی از دختران جوان هستند که در آرزوی شروع زندگی ساده و بی زرق و برق هستند و تنها به دست های خیرین و نیکوکاران چشم دوخته اند تا به یاری آنان بشتابند.

به گزارش ستاد خبری آینه شمعدون به نقل از خبرگزاری آنا، بر همین اساس برخی از سازمان‌های مردم نهاد وخیریه از ظرفیت خیرین و نیکوکاران در جامعه و شبکه‌های اجتماعی بهرهمند شده و آنان را با نیت خیر خود در راستای تامین جهیزیه این دختران همراه می‌کنند.

پدر مریم که یکی از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی است، می‌گوید: سی سال با هر سختی و مشقتی کار کرده و با همه نداری دخترم را با شرافت و آبرو بزرگ کردم اما امروز که مریم باید به خانه بخت برود شرمنده‌اش شده‌ام چون هیچ سرمایه و پولی برای خرید جهیزیه دخترم ندارم.

این کارگر زحمتکش ساختمانی ادامه می‌دهد: در طول این سال‌ها 8 فرزند را بدون همسر بزرگ کردم و به خاطر کارگر فصلی و روزمزد بودن پس اندازی برای آینده فرزندانم جمع آوری نشد اما با همه این احوال دلم نمی‌خواهند دخترم با سرافکندگی به خانه بخت برود و غصه کمبود جهیزیه را بخورد چون همه دخترها آرزو دارند که وقتی زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند تمام اسباب و لوازم زندگیشان مهیا و بی‌عیب و نقص باشد.

پدر مریم که حالا سن و سالی از او گذشته و دوران سالمندی را می‌گذارند؛ دیگر حتی توانایی کارکردن هم ندارد و نگران تامین جهیزه دخترش است. او می‌گوید: با دارایی ناچیزم تنها توانستم بخشی از لوازم ساده و اولیه جهیزیه دخترم را تهیه کنم و حالا بخش عمده و سنگین لوازم از جمله یخچال و گاز و لباسشویی را هنوز نتوانستم بخرم این در حالی است که تا چند ماه دیگر باید دخترم به خانه شوهرش برود و سعی می کنیم با سیلی صورتمان را سرخ نگهداریم تا آبرویمان جلوی آشنا و فامیل نرود.

75هزار نوعروس ایرانی در انتظار جهیزیه

این در حالیست که طرح آینه شمعدون با هدف جلب حمایت‌های نقدی مردم، برای تهیه جهیزیه این نوعروسان بی‌بضاعت از ماه مبارک رمضان در کشور آغاز به کار کرده و در صدد است تا با کمک خیرین و نیکوکاران کشور جهیزیه 75 هزار نوعروس نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد را تامین کند زیرا طبق آمارهای کمیته امداد امام خمینی (ره) حدود ۷۵ هزار نوعروس بر اثر ناتوانی مالی قادر به شروع زندگی مشترک خود نیستند.

سید پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در این‌باره می‌گوید: ۷۵ هزار نوعروس تحت پوشش کمیته امداد در انتظار دریافت جهیزیه به سر می برند که البته این مساله از نظر ما آسیب اجتماعی نیست و ازدواج برای همه جوانان به ویژه جوانان تحت پوشش کمیته امداد یک فرصت است که همه موظفیم با حمایت از آنها زمینه تشکیل زندگی را برای این عزیزان فراهم کنیم.

تامین ۲۰۰ جهیزیه با حمایت کاربران اینستاگرامی

علی نایینی، مجری طرح آینه شمعدون می‌گوید: در این طرح که از نیمه ماه مبارک رمضان آغاز شده برای هر یک از نوعروسان، یک جهزیه کامل به ارزش ۵۰ میلیون ریال درنظر گرفته می‌شود که با همکاری تولیدکنندگان داخلی و خیرین اقلام ضروری زندگی با هزینه‌ای معادل 30 میلیون ریال تهیه خواهد شد. خوشبختانه با کمک کمیته امداد، ۷۰ درصد این مبلغ (معادل ۲۰ میلیون ریال) تأمین و ۳۰ درصد مابقی آن (معادل ۱۰ میلیون ریال) وابسته به مشارکت مردمی است.

سید پرویز فتاح،‌رئیس کمیته امداد امام خمینی می‌افزاید: در بودجه سال ۹۵ کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مقرر کرده که بودجه خاصی برای کمک هزینه جهیزیه در اختیار کمیته امداد قرار دهد و همین امر موجب شد تعداد بیشتری کمک هزینه جهیزیه به دختران تحت حمایت اهدا کنیم.

براساس آمار لحظه به لحظه سایت آینه شمعدون تاکنون بیش از 1500 جهیزیه برای نوعروسان تهیه شده است و بیش از 54 هزار هموطن در این طرح شرکت کرده‌اند. خوشبختانه در این طرح هیچ محدودیتی برای رقم و نوع اجناس اهدایی وجود ندارد و هر کس می‌تواند باتوجه به توانایی خود نسبت به تامین بخش کوچکی از این طرح اقدام کند به طوری که با شماره گیری # ۷۶۷* شهروندان می‌توانند هر مبلغی که مایلند به حساب این طرح واریز کنند.

نایینی،‌مجری طرح آینه شمعدون با اشاره به آغاز موج دوم پویش اجتماعی آینه شمعدون با تمرکز برشبکه‌های اجتماعی می‌گوید: یکی دیگر از اقدامات ما در موج دوم، تامین ۲۰۰ جهیزیه اینستاگرامی است که فعالان شبکه‌های اجتماعی با مشارکت در این طرح ما را در تهیه آن یاری خواهند کرد، در این طرح کاربران اینستاگرام با انتشار هر «پست» ۱۰هزار تومان در این طرح مشارکت کنند بر همین اساس با انتشار ۲۰ هزار پست از سوی کاربران اینستاگرامی، ۲۰۰ جهیزیه اینستاگرامی تامین خواهد شد.

نایینی به استقبال بیش از40 هزار کاربر اینستاگرامی از این طرح در طول72 ساعت اشاره کرده و می‌گوید: مردم بسیار بیشتر از پیش بینی ما از این طرح استقبال و حمایت کردند به طوری که کمتر از 72 ساعت 40هزار کابر اینستاگرامی در این طرح ثبت نام و پوستر آینه شمعدون را در صفحه شخصی خود منتشر کردند.خیرین و نیکوکاران استان گلستان و خراسان رضوی بیشترین حمایت‌ها را از این طرح داشته‌اند به طوری که یکی از خیرین در خراسان تامین 500 دستگاه لباسشویی و خیر دیگری نیز تهیه 200 تخته فرش را بر عهده گرفتند.

کالای ایرانی برای نوعروسان ایرانی

در این طرح 16 قلم وسایل یک جهیزیه برای نوعروسان تهیه می‌شود. هزینه واقعی این 16قلم وسیله ایرانی حدود 50 میلیون ریال می‌شودکه با تعامل و رایزنی‌های کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) با تولید‌کنندگان داخل توانست این هزینه را به 30میلیون ریال کاهش دهد برهمین اساس 2میلیون تومان را کمیته امداد پرداخت می‌کند و یک میلیون تومان از کمک‌های مردمی پرداخت می‌شود.

نایینی،‌مجری طرح آینه شمعدون از برگزاری جشن بزرگی در دهه کرامت خبر داده و می‌گوید: تلاش می‌کنیم در دهه کرامت با دعوت و کمک کاربران اینستاگرامی فعال در این طرح، با حفظ عزت و کرامت جهیزیه‌های تهیه شده را به دست نوعروسان نیازمند برسانیم.

چگونه در آینه شمعدون سهیم شویم؟

در طرح آینه شمعدون چهار روش آسان جهت حمایت نقدی هموطنان در نظر گرفته شده است

1.افراد می‌توانند با شماره‌گیری #767* و انتخاب گزینه سوم در کمک به نوعروسان سهیم شوند

2.افراد می‌توانند با ارسال عدد1 به سامانه30830 کمک های نقدی خود را ارسال کنند

3.از طریق درگاه پرداخت نقدی اینترنتی نیز می‌توانند با ورود به سامانهwww.ayneshamdoon.ir ، مبلغ مورد نظر خود را وارد کرده و در این طرح سهمی داشته باشند حتی در این سایت امکان انتخاب شهر و استان مورد نظر برای کمک نیز در نظر گرفته شده است

 4.واریز به شماره حساب 5-152-46-98-10 بانک رسالت به نام آینه شمعدون

 

 

برگزاری یک جشن ساده عروسی و تامین جهیزیه نوعروس دغدغه بسیاری از زوج‌های جوان از جمله مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی است که با اجرای طرح آینه شمعدون بخشی از نیازهای این قشر تامین می‌شود البته باید سازمان‌های مردم نهاد وخیریه در این برنامه‌ها مشارکت و همراهی بیشتری داشته باشند زیرا با وام‌های 10 میلیونی ازدواج که پرداخت آن هم از سوی بانک ها با اما و اگرهای بسیاری همراه است هزینه‌های ازدواج جوانان تامین نمی‌شود.

 

ارسال نظر
نام
ایمیل
وب سایت
متن پیام